באת לפני או אחרי?

בע"ה

את הפוסט הזה אני מבקש מאד שתקראו בתשומת לב, ותעבירו הלאה – לכל מי שרק אפשר.

אולי אולי, ובעיקר הלוואי, שהוא יעזור למישהו שהולך לעשות שטות שתעלה לו בהרבה מאד כסף ועגמת נפש. לו, ואולי לעוד כמה אנשים.

בתקופה האחרונה קיבלתי פניות רבות בעניין השקעה בעסקים. בכל פעם שמישהו מתקשר בעניין, אני שואל את עצמי:

לפני או אחרי?

האם הלקוח מתקשר אחרי שהוא שם את הכסף, או לפני? יש הבדל דרמטי בין שתי האפשרויות.

 פעם זה אברך, שקיבל ירושה של מאתיים אלף, וחשב שהכי קל לעשות כסף בחנות – הוא יקח מוכר, שיעשה הכל, והוא ישב וילמד, והכסף ידפוק.

פעם זה משפחה שחסכה במשך שנים, ויש לה כמה מאות אלפים, ועכשיו אחד השכנים הציע לה את הזדמנות חייה [וגם הזדמנות חייו]: להשקיע בעסק שחייב, אבל ממש חייב, להצליח. וזה למרות שהשכן לא היה מעולם בעל עסק לפני כן. אבל הוא עבד בזה, והוא מבין,והוא איש מצוין, וזה ממש פשוט.

פעם זה מישהו שהחליט לפתוח מקום שמייצר ומוכר מוצרים קטנים, ואת הכסף שנדרש להשקיע – מאתיים וחמישים אלף ש"ח – לקח בהלוואה, אבל בגלל שהוא לא אוהב להיות בחובות הוא הבטיח לבנק שזה יחזור תוך שנתיים, וראה זה פלא – הוא בגירעון של עשרות אלפי שקלים בחודש. וכבר חזרו צ'קים, ועכשיו הבנק פתאום לא רוצה לשמוע ממנו.

ועוד ועוד ועוד. הכל סיפורים אמיתיים, אחד אחד.

האם באת בזמן?

 והשאלה הכי חשובה כאן היא: האם באת בזמן – או שקודם שמת את הכסף ואז באת?

כי אם באת בזמן, אז אפשר לעשות הכל. אפשר לבדוק את העסק לעומק, ואפשר לראות אם בכלל יש כאן כיוון, ואפשר לדאוג שגם אם תשקיע זה יהיה בתבונה, ואפשר הרבה דברים.

 אבל אם כבר שמת את הכסף – מה שנשאר בדרך כלל זה רק לנסות להציל מה שנשאר. אם נשאר. כי לא פעם מגיעים אחרי שכבר חוזרים צ'קים, ועם הבנקים כבר כמעט ואין מה לדבר, או אחרי שנסגרה העיסקה – שהיא לפעמים כמעט או ממש מקח טעות – ואין כבר מה לעשות, חוץ מלצמצם את הנזק.

יהודים טובים, לא רמאים

 שיהיה ברור: אני לא מדבר כאן על רמאויות!!  

מדובר במצב שבו שני הצדדים הם יהודים טובים, עם כוונות טובות, עם רצון אמיתי לעשות עסק ישר, וטוב, והוגן לכולם. פשוט מדובר באנשים שלא באמת מבינים מה הם עושים. יש להם חלום, הם לא בדקו אף פעם אם הוא מציאותי או לא, וכמו שהם מוכרים אותו לעצמם בהצלחה – כך הם גם מכרו אותו לקונה. בתמימות גמורה.

 ומה שכואב באמת זה שאפשר היה למנוע את התקלות האלו בצורה פשוטה מאד, בדרך כלל. אם רק היו מראים את העיסקה ה"נפלאה" לצד שלישי, מישהו שעשה כבר עסקים והצליח, או מישהו שמבין בהשקעות כאלו, מישהו שיש לו את הידע באמת, אפשר היה לזהות מה כאן אמיתי ומה דמיון, לנקות את העטיפות הצבעוניות ולהשאיר את המציאות. ואז – הסיכויים להצליח הרבה הרבה יותר גדולים.

תשתפו איש מקצוע!

הבעיה היא, שכל האנשים הטובים האלו פשוט לא משתפים אף אחד מראש במה שהם רוצים לעשות. האמינו לי: יש מספיק עסקים טובים בעולם. מי שיודע לעשות עסקים – לא צריך לגנוב את הרעיון שלכם. יש לו מספיק רעיונות משלו. ואם אתם חוששים בכל זאת – אתם יכולים ללכת לא לאיש עסקים מנוסה, אלא דווקא ליועץ מקצועי, שזו העבודה שלו, לבדוק רעיונות של אחרים. העיקר שפשוט תשתפו, זה יכול לחסוך לכם כל כך הרבה.

 אז אני מבקש מכם: אין לי מושג איפה תמצאו את התמים הבא שיקח מאה, מאתיים ושלש מאות אלף ש"ח וישים בעיסקה שהוא לא מבין בה דבר. אז פשוט קחו את הפוסט הזה, ותפיצו אותו לכל מי שרק יכול להיות במצב הזה.

ותגידו לו רק דבר אחד:

לפני שאתה עושה משהו גדול – לך לדבר עם איש מקצוע! 

כי עדיף לך לבוא לפני, ולא אחרי.

שיהיה בהצלחה לכולנו!!

יהושע

דילוג לתוכן